Ingatlan vásárlásakor sok esetben találkozhatunk az adásvételi szerződésben a tulajdonjog fenntartással vagy a függőben tartással. Korábbi cikkünkben már közelebbről megismerkedtünk a tulajdonjog fenntartással. Most a függőben tartás témakörét vizsgáljuk meg közelebbről.
Az ingatlan tulajdonjogának megszerzése
Ingatlan vásárlása esetén nem elég csak az adásvételi szerződés. Ahhoz, hogy valóban tulajdonossá váljunk a földhivatalnál is be kell jegyezzék a tulajdonjogunkat. Ekkor kerülünk fel az ingatlan tulajdoni lapjára, mint az ingatlan új tulajdonosa.
Ám a tulajdonosként történő feltüntetéshez nem elég, ha azt csak a vevő kéri. Ehhez az ingatlan bejegyzett tulajdonosának is hozzá kell járulnia. A hozzájáruló nyilatkozatot tulajdonjog bejegyzési engedélyként is emlegetik.
Tulajdonjog fenntartás vagy függőben tartás?
Az ingatlan tulajdonjogának megszerzésével kapcsolatban találkozhatunk a tulajdonjog fenntartással vagy a függőben tartással. Ezek akkor kerülnek előtérbe, ha a vevő nem fizeti ki azonnal a teljes vételárat. Természetes igény az eladó részéről, hogy ilyen esetben nem azonnal járul hozzá a vevő tulajdonjogának bejegyzéséhez.
- A tulajdonjog fenntartás azt jelenti, hogy az eladó az adásvételi szerződésben a tulajdonjogát a teljes vételár megfizetéséig fenntartja.
- A függőben tartás esetén a szerződő felek az adásvételi szerződés benyújtásakor arra kérik a földhivatalt, hogy a tulajdonjog bejegyzési kérelmet mindaddig tartsa függőben, amíg nem nyújtják be az eladó tulajdonjog bejegyzési engedélyét.
Mit jelent a függőben tartás a gyakorlatban?
Függőben tartás esetén a vevő tulajdonjog bejegyzési kérelme az ingatlan tulajdoni lapján széljegyre kerül, amíg az eladó tulajdonjog bejegyzési engedélyét be nem nyújtják a földhivatalhoz. Ez persze nem tarthat évekig, hiszen a függőben tartásra van egy határidő is, de erről még kicsit később szó lesz. A széljegyen szereplő kérelem, vagyis a vevő tulajdonjogának bejegyzését a földhivatal el sem kezdi, ugyanis vár az eladó hozzájárulására.
Kinek és miért előnyös?
A függőben tartás védi az eladót, hiszen a vevő tulajdonjoga mindaddig nem kerül bejegyzésre, amíg ki nem fizeti a teljes vételárat.
A függőben tartás a vevőnek is előnyös, hiszen biztosítja, hogy a vételár kifizetése esetén tehermentes tulajdont szerezzen, illetve más személy őt megelőzően ne szerezhesse meg az ingatlant. Mindezt hogyan?
Mivel a függőben tartás miatt a vevő kérelme széljegyre kerül, az minden más bejegyzést is megállít. Van ugyanis egy olyan szabály, hogy a széljegyen várakozó kérelmeket érkezésük sorrendjében kell elintézni. Ez pedig igaz a végrehajtási jog bejegyzésére is. Ha a függőben tartott tulajdonjog bejegyzési kérelem után esetleg beérkezne egy végrehajtási kérelem az eladó tulajdonában lévő ingatlanra, bizony az is beállna a sorba és ott várakozna. Amikor pedig bejegyzik a vevő tulajdonjogát, akkor a földhivatal a végrehajtási jog iránti kérelmet el fogja utasítani, hiszen addigra az ingatlan már nem az eladó tulajdonában lesz.
A függőben tartás hátránya
A függőben tartás hátránya maga az idő. Ez a lehetőség nem áll fenn korlátlan ideig. Maximum 6 hónapra lehet kérni.
Ha a rendelkezésre álló 6 hónapos határidőn belül nem kerül benyújtásra az eladó tulajdonjog bejegyzési engedélye, akkor a földhivatal törli a széljegyet. Így már nem kerülhet bejegyzésre a vevő tulajdonjoga. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy maximum 6 hónapja lesz a vevőnek, hogy kifizesse a teljes vételárat és benyújtásra kerüljön az eladó tulajdonjog bejegyzési engedélye.
A cikk szerzője: Dr. Kocsis Ildikó, ügyvéd
– – – – – – – –
A fenti tájékoztatás a teljesség igénye nélkül, figyelemfelhívó céllal készült, mely nem minősül jogi tanácsadásnak. Javasoljuk, hogy mindig vedd figyelembe a cikk megjelenésének időpontját is, mert előfordulhat, hogy a jogszabályok változása miatt a benne lévő információk később már nem aktuálisak.