You are currently viewing „Befektetésnek is jó!” – De tényleg? Mi számít valójában befektetési célú ingatlannak?

„Befektetésnek is jó!” – De tényleg? Mi számít valójában befektetési célú ingatlannak?

Ingatlanos körökben mára teljesen általános, hogy minden eladó lakás vagy ház mellett ott virít a varázsmondat: „Befektetésnek is kiváló!” De vajon mit jelent ez valójában? És ki az, akinek ez tényleg szempont? Egy ingatlan akkor befektetés, ha a vevő megtérülést vár tőle – nem szívből, nem szerelemből vásárol, hanem számol.

Mire figyel egy valódi befektető?

  1. Ár/méret arány – Nem a luxust keresi, hanem a jó árú, könnyen kiadható, 30–60 nm közötti lakásokat. Vagy ha nagyobb, akkor osztható, több bérlőnek kiadható.
  2. Lokáció – Ne a madárcsicsergés számítson, hanem a tömegközlekedés, egyetem, belváros, ipari park, turisták vagy diákok közelsége.
  3. Hozam vs. vételár – Minimum 5-6%-os éves nettó hozamban gondolkodik, de inkább 8-10%-ot keres. Vagy értéknövekedésben, ha most még nyomott az ár (pl. felzárkózó környék).
  4. Kiadási potenciál – Kiadod-e egyáltalán? Milyen gyorsan? Mennyiért? Mennyiért menne el napokon belül?
  5. Felújítás költsége vs. bérbeadhatóság – Néhány százezer forintos tuning után bérlőt hoz? Vagy rámegy egy kisebb vagyon?

És ami nem befektetés…

– Egy 120 nm-es, rossz beosztású, energetikailag régi ház a puszta közepén? Hiába szép, nem hoz pénzt.

– Egy olyan lakás, ami csak „majd egyszer” értéknövekedést hoz, de jelenleg nem lehet kiadni? Az nem befektetés, az spekuláció.

Szóval igen, lehet, hogy egy ingatlan valakinek befektetés, de nem mindenkinek, és nem minden az.

Ha valóban befektetőknek hirdetsz, ne hasra üss: számolj, indokold, és gondolkodj úgy, mint ők.

Mi számít valóban befektetési célú ingatlannak? – Tisztázzuk a fogalmat

Az „alkalmas befektetésnek” kifejezés szinte minden ingatlanhirdetésben felbukkan – gyakran anélkül, hogy valós befektetési szempontok állnának mögötte. De mit is keres egy valódi ingatlanbefektető? Milyen adatok alapján dönt?

Befektetés alatt azt értjük, hogy az ingatlan értéket termel – azaz bérleti díjból vagy értéknövekedésből megtérülést hoz. Ehhez viszont konkrét mutatók és elvárások társulnak.

Konklúzió:

Nem minden eladó ingatlan befektetés. A „befektetésnek is jó” állítás csak akkor állja meg a helyét, ha konkrét számok is alátámasztják. Érdemes pontosan megfogalmazni, kinek és milyen céllal lehet vonzó az adott ingatlan.

Vélemény, hozzászólás?

egy × három =